محمد باقر قایباف در مناظرات:
عده ای فی الفور وام می گیرند اما جوانانی سال هاست منتظر ۱۰ میلیون وام است
محمد باقر قالیباف شهردار تهران و كاندیدای دوازدهمین دوره ریاست جمهوری درمناظرات در شبكه یك سیمااظهار داشت:در سال ۹۵ ۵۳۰هزار میلیارد وام داده شده است،باید ببینیم چه كسانی این وام را گرفته اند؟اما عده ای چند سال هست در صف وام ۱۰ میلیونی ازدواج هستند.
کد خبر : ۳۹۴۰۷
تاریخ : ۱۳۹۶/۲/۹ ساعت : ۰۶:۴۳ AM
خش اول/ محمدباقر قاليباف در اولين مناظره تلوزيوني:

▫️حاشیه نشینی نکته کلیدی است. ايران امروز بر اساس آخرين آمار حدود 11 میلیون حاشیه نشین دارد.

▫️اين حاشيه نشيني طبیعتا به خاطر فرصت های نامناسب اجتماعی و بحران های اقتصادی حاصل می شود. در یک روش می توانیم در دراز مدت برنامه ریزی کنیم اما باید در کوتاه مدت هم حمایت کنیم.

▫️معمولا در دنیا دولت ها از این حاشیه نشین ها حمایت می کند . دولت در گذشته تدبیر کرد تا در هفت سال گذشته با یارانه به آنها كمک کند. اما ارزش آن یارانه ي هفت سال گذشته الان به 15 هزارتومان رسيده است.

▫️گله مردم این است که چرا همراه با افزايش تورم، یارانه افزایش نمی یابد و چرا به تمامی طبقات جامعه یارانه یکسان داده شده است؟ یارانه در این مدت می‌بایست همراه با تورم افزایش می‌یافت.

بخش دوم/ محمدباقر قاليباف در مناظره تلوزيوني:

▫️عدالت اجتماعی از اهداف اساسی نظام اسلامی است اما شاهدیم وقتی که مشکلات اقتصادی داریم تحقق عدالت اجتماعی سخت است.

▫️در روزی که کار را در تهران شروع کردیم سعی کردیم که فاصله شمال و جنوب را کم کنیم. الان در حوزه کالبدی و انسانی بافت های فرسوده تهران این اتفاق افتاده است.

▫️در ناعدالتی اقتصادی و نابرابری فرصت های اجتماعی بحث بیکاری و شغل که میتواند در این حوزه حق شهروندان باشد بايد در اولويت قرار گيرد

▫️ابتدا باید یک اشتغال حمایتی را اولويت قرار دهيم و سپس به اشتغال پایدار پرداخته شود

▫️امروز شکاف طبقاتی در کشور ما بیشتر شده و فرصت های اجتماعی نابرابرند و بهره ای که 4 درصد می برند 96 درصد نمی برند.

بخش سوم / محمدباقر قاليباف در مناظره تلوزيوني:

▫️96 درصد هستند که از هیچ چیزی برخوردارنیستند. در مسکن هم وضع همین است.

▫️در کشور 3 میلیون مسکن داریم که خالی هستند. این ها متعلق به 4 درصدی ها است. 4 درصدی که یک ویلا در شمال کشور و یک ویلا در شمال شهر برای خودشان می گیرند.

▫️برنامه بود که 10 درصد از بافت فرسوده را دولت احیا کند. اما نتوانست این کار را بکند. 5 سال از این برنامه می گذرد اما اجرایی نشده است.

▫️در شهر تهران که كمترين مسئولیت برعهده شهردار است 34 درصد پیشرفت داشتم اما دولت به ما کمک نکرد.

▫️اگر کسی ک رانت چند میلیاردی گرفته باید با او برخورد شود و نگذاریم امروز تکرار شود. اما متاسفانه الان هم تکرار می شود.

▫️در سال 95 ، 530 هزار میلیارد وام داده شده باید ببینم چه کسانی این وام را گرفته اند؟ عده ای هستند که بیشترین مبلغ را گرفته اند اما چند ميليون نفر ديگر برای وام 10 میلیون ازدواج چند سال است كه در صف هستند؟

بخش چهارم / محمدباقر قاليباف در مناظره تلوزيوني:

▫️مشکل جدی امروز ما در بحث ازدواج، اشتغال است . آقاي روحاني جنابعالی در آغاز دوره به مردم عزیز قول 4 میلیون شغل را دادید . من اين را از خودتان می گویم. براي آن چه کرديد؟

▫️آقاي روحاني شما که از آزادی گفتید بزارید نظرم را بدهم.

▫️به هر حال حتما امید مهم است، حتما نشاط مهم است ،حتما حقوق شهروندی مهم اند. اما سوال اين است امروز در واقع افسردگی در کشور چقدر شده است؟ بنا به آمار خود دولت شرایط غیر قابل قبول شده است. امروز نشاط مردم با چه چيزي به وجود می‌آيد؟

▫️آقاي روحاني شما می گوید زندگی مردم خوش است. مردم عزیز واقعا شما امروز حستان این است که کسب و کار رونق پیدا کرده است؟ آیا واقعا آمار بیکاری کم شده است؟

▫️معتقدم اشکال اساسی ما سرمایه نیست . سرمایه در داخل و خارج هست . مشکل همین نگاه مدیریتی است که الان هست و اجازه صحبت به دیگران نمی دهد.

بخش پایانی / محمدباقر قاليباف در مناظره تلوزيوني:

▫️آقاي جهانگيري شما در صحبتتون اشاره کردید به اخلاق، من فکر می کنم این اخلاق را شما بايد خودتان رعایت می کردید.

▫️آقاي جهانگيري شركت در انتخابات حق شهروندي شما است، اما این واقعا از پدیده های عجیبی است که به عنوان معاون اول نامزد شدید و آمدید . شما می گوید رقیبت هستدید اما بايد مردم در روز هاي آينده در صداقت شما قضاوت کنند. اگر دولت آمده گزارش کار خود را بدهد صادقانه بگويد كه براي گزارش كار آمده ايد.

▫️اگر می گوید در جنوب شهر احياي بافت فرسود با نگاه درآمد زا بوده، جهت اطلاع در جنوب و شمال در شهر تهران مجانی است.ما هیچو قت اقتصادی نگاه نکردیم.
آن كس كه درآمدزايي كرده دولت شماست، در منطقه 12 شما بهرورداري تجاری کردید و بابت پروانه ساخت درآمدزايي كرديد. از شما متعجبم که دستاویز سیاسی دیگران بشوید. این واقعا درست نیست.

▫️اگر بحث می شود که اخیتار را به مردم بدهیم خوب است اما بايد در عمل هم چنين كنيم . ما یک دهه است که شورایاری را درست کردیم . دولت قبل دو ماه قبل اعلام کردید که واگذاری كار به مردم ندرایم.

▫️دولت شما اشکالش این است که در برنامه هایتان می گوید نمی شود و سرمایه نمي آید و از 4 درصدی ها دفاع می کنيد.

▫️شما مردم قضاوت کنید که چه موانعی بر سر راه تان برای گرفتن وام قرار میگیرد. در نقطه مقابل 500 هزار میلیارد تومان در اختیار همان 4 درصد قرار گرفته است.print
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حاج باقر در تلگرام شوید.