ازبین بردن سالانه ۱۵۰هزار شغل با واردات موز، شامپو، گوشت گاو، خودکار، چای، مسواک و کفش
طی سال‌های اخیر اقتصاد كشور به واسطه عدم مدیریت صحیح و تحریم با مشكلاتی مواجه شده‌است و اصلی‌ترین مشكل پس از بروز تحریم تامین كالاهایی است كه عمده آن به واسطه عدم توجه به تولید داخل و حمایت های لازم از صنعت با خروج گسترده ارز از خارج وارد می شود.
کد خبر : ۳۹۲۶۲
تاریخ : ۱۳۹۶/۲/۲ ساعت : ۰۸:۴۱ AM
 به گزارش سایت حاج باقر ؛ مطابق آمارهاي رسمي سالانه 1500 ميليارد تومان صرفه واردات موز مي‌شود؛ یعنی مبلغی که با آن مي‌توان 3700 شغل جديد در صنايع كوچك و متوسط يا بيش از 70 هزار شغل در بخش كشاورزي ايجاد كرد.

به طور ميانگين هر ايراني يك شامپو در ماه استفاده مي‌كند. در سال 95 براساس آمار رسمي گمرك بيش از 10 هزار و 419 تن شامپو از كشورهاي مختلف وارد كشور ما شده كه ارزش ريالي اين ميزان واردات بالغ بر 95 ميليارد و 603 میلیون و 31 هزار و 347 تومان در آمار گمرك به ثبت رسيده است. مبلغی که با آن مي‌توان 2350 شغل ايجاد كرد.

ميزان واردات گوشت گاو در كشور برابر با 1100 ميليارد تومان است كه با اين مبلغ مي‌توان علاوه بر رونق دامداري در كشور بيش از 28 هزار شغل پايدار براي جوانان ايراني بوجود آورد.

طبق آمار صنف نوشت افراز فروشان سالانه بيش از 500 ميليون خودكار در كشور مصرف مي شود كه 400 ميليون آن خارجي است. اگر قيمت هر خودكار خارجي به صورت ميانگبن 500 تومان باشد سالانه مبلغي برابر با 200 ميليارد تومان صرف خريد خودكار خارجي مي‌شود كه با اين مبلغ مي توان 5 هزار شغل ايجاد كرد.

سالانه بيش از 750 ميليارد تومان هزينه واردات چاي به كشور مي‌شود. با اين مبلغ هم علاوه بر رونق دادن به كار چاي كاران شمال كشور، سالانه مي‌توان 20 هزار شغل ايجاد كرد.

به طور متوسط حدود 30 ميليون ايراني در سال از مسواك استفاده مي‌كنند اگر قيمت هر مسواك خارجي به طور ميانگين سه هزار تومان باشد و مردم در سال دوبار مسواك خود را تعويض كنند ايرانيان سالانه برابر 180 ميليارد تومان صرف خريد مسواك مي‌كنند كه با اين مبلغ مي شود 4500 شغل ايجاد كرد.

روزگاري ايرانيان خود صادركننده كفش به كشورهاي مختلف بودند اما امروز آمارها مي‌گويد 1500 ميليارد تومان كفش به كشور وارد مي‌شود كه فقط 2 درصد آن از مجاري قانوني است و مابقي آن از طريق قاچاق وارد كشور مي‌شود. تنها نخريدن كفش قاچاقي و وارداتي مي‌تواند 30 هزار كارگر اين صنعت را دوباره به كار برگرداند.

براي درك بهتر اينكه بدانيم با واردات و استفاده از كالاهاي خارجي چه بر سر توليد داخل و كارگران ايراني مي‌آيد لازم است تا به بخشي از بيانات مقام معظم رهبري در جمع كارآفرينان سراسر كشور توجه كنيم. ايشان فرمودند: «مسئله واردات بي رويه و بي منطق ضرر بزرگي است و خطر بزرگي دارد. مردم هم بايد اين را بدانند وقتي يك محصول خارجي را مصرف مي‌كنيم در واقع يك كارگر خودمان را بيكار مي‌كنيم. اين كارگر بيكار شده ممكن است پدر، برادر، عمو، دايي يا يكي از نزديك ترين افراد به هر كدام از ما باشد.»
print
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حاج باقر در تلگرام شوید.